Czym są kredyty

Pożyczka w lombardzie to także forma kredytu!

 Lombardy są miejscami, które nie cieszą się ogólną dobrą sławą, jako że kojarzone są głównie z lichwą, czyli pożyczaniem pieniędzy pod zastaw na dość nieciekawych dla pożyczkobiorcy warunkach. Najczęściej z usług lombardu korzysta się wówczas, gdy ma się nóż na gardle, ze

W jaki sposób działają lombardy?

Jeśli potrzebujemy szybkiej gotówki, możemy wejść na ranking pożyczek, albo w każdym lombardzie zastawić swój sprzęt o sporej wartości lub inny cenny przedmiot. Warunkiem udzielenia pożyczki jest oddanie do lombardu sprzętu (na przykład telefonu, komputera, złotego zegarka, czy roweru), który jest sprawny, i do którego mamy prawo własności – co stwierdzamy własnoręcznym podpisem na specjalnym pokwitowaniu. Pracownik lombardu wycenia wartość przedmiotu, a raczej podaje kwotę, jaką jest w stanie za niego zapłacić, zwykle sporo niższą niż faktyczna jego wartość. Następnie zabiera sprzęt, wydaje pieniądze i podpisuje z pożyczkobiorcą umowę lombardową na określony czas – na przykład tydzień lub miesiąc – i określa w nim, ile pieniędzy wraz z odsetkami należy oddać po upływie tego terminu, by otrzymać sprzęt z powrotem. W sytuacji, gdy przekroczymy termin spłaty pożyczki, lombard przez pewien czas nalicza jeszcze wyższe karne odsetki, a po upływie kolejnego określonego terminu sprzęt pożyczkobiorcy przechodzi na własność lombardu, i zwykle jest wystawiany do sprzedaży za kwotę wyższą, niż został zastawiony.

Czy pożyczka w lombardzie to też kredyt?

Bez wątpienia pożyczka w lombardzie jest pewną formą kredytu. W końcu na ustalonych zasadach otrzymujemy pewną kwotę pieniędzy do ręki na podstawie legalnej umowy i na określony termin. Lombardy utrzymują się ze spłacanych kwot pożyczki wraz z odsetkami, ale także ze sprzedaży dóbr wartościowych nie odbieranych przez dłużników. Różnica polega tylko na łatwości otrzymania takiego kredytu – wystarczy tylko dowód osobisty i przyniesienie sprzętu do lombardu, oraz na tym, że kwoty takich pożyczek są zwykle bardzo niskie – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, choć zdarzają się lombardy zastawiające samochody czy nawet nieruchomości. Kredyt lombardowy powinien być jednak dla nas ostatecznością, gdy nie mamy żadnej zdolności kredytowej.